Sme paranoidný ?

Autor: Dušan Chudo | 11.11.2013 o 8:50 | Karma článku: 0,00 | Prečítané:  176x

Je súčasná spoločnosť paranoidná ? Média odkazujú ľuďom,aby boli opatrní, hlavne starší ľudia by sa mali mať na pozore. Nikdy neviete,kde na vás striehne kdejaký  podvodník. Ale aj tak nám televízia prináša rôzne informácie, kde kto sa stal obeťou podvodu. Podvodník vie veľmi brilantne využiť našu nepozornosť a ukoristiť lup. Prešibanosť podvodníkov sa neustále zvyšuje, sú to často krát sofistikované plány, ktoré nás podvedú.  Dôveruj ale preveruj, hovorí jedno príslovie. Preverujeme, overujeme , podozrievame. Často krát v jednom kolotoči.  Ale kde je hranica medzi opatrnosťou a paranojou ? Na toto som sa snažil vždy si dávať pozor, ale niekedy  nie som si istý či som ju neprekročil.

Vybral som sa raz na bicykli na Bratislavskú hlavnú stanicu. Mal prísť môj otec s bratom na návštevu, tak že ich prídem privítať až tam. Tak som sa ponevieral pri stanici, čakal som na vlak, keď ku mne prišiel nie moc starí pán, či by si mohol zatelefonovať s môjho telefónu, lebo jemu sa minula batéria. „Pravdaže“ odvetil som. A už aj som vyťukával číslo do telefónu. Kým som vyťukával číslo do telefónu (čo chvíľku trvalo lebo sa mi ho podarilo vytočiť až na tretí krát), v rámci zdvorilostnej komunikácie sa mi posťažoval ,aké je ťažké zohnať robotu, že sa musí ozvať do ubytovne, že dneska príde.  Potom som mu už podával telefón  a keď si vybavil ubytovanie, podával mi telefón a poprosil ma, že by si ešte potreboval zavolať kamarátovi, musí si totižto požičať peniaze. Nadiktoval číslo a zase som mu podával telefón.  Zrazu som  počul nie milý rozhovor,v ktorom mu kamarát oznamoval, že nemá pre neho žiadne peniaze, že si musí zohnať od niekoho iného.

V tom mi v mojej upodozrievavej mysli napadlo, určite  je to trik a po skončení telefonátu sa bude snažiť požičať peniaze odo mňa. Možno budem svedkom ešte jedného neúspešného telefonátu ďalšiemu kamarátovi, ktorý mu odmietne požičať. A potom to príde. „Vieš, potreboval by som požičať peniaze, potrebujem na ubytovňu, hneď ako zarobím tak ti vrátim.“. Možno by mi chcel dať niečo bezcenné do zálohy. Poukáže na to, že on je slušný, len teraz nemá a či by som nebol taký dobrý.

Už som v mysli rozmýšľal,ak by sa stal takýto scenár pravdivý, ako sa z tejto situácie rýchlo vymotám.

Vtom som už videl prichádzať brata s otcom, ktorí si zastali pri mne. Pán dotelefonoval, podal mi telefón a rozlúčili sme sa.  Žiadne peniaze si odo mňa nepýtal. Možno to bolo tým, že videl, že ku mne pristúpili známi, a tým by sa mu šanca na úspech znížila. Avšak pravdepodobnejšie (aspoň dúfam) a priateľskejšie  je, že to bola iba moja paranoja. A pán nemal žiadny úmysle ma podviesť.

 

Drobná paranoja v mojom drobnom živote. Súčasné paranoje pospolitého obyvateľstva ako by boli obranným mechanizmom proti skazenej spoločnosti. Nedôverovať, podozrievať- dostávame sa do situácie, kde by sme mali akosi automaticky nedôverovať ľuďom.  Koľko nezištnej pomoci by sa vykonalo nebyť strachu, že sa staneme obeťou podvodníka.

                                                                                                                                  

A  ja osobne sa  snažím udržať  si určitú dávku naivity, aby som sa takto ochránil voči paranoji a zbytočnému podozrievaniu. Tu by som spomenul druhý príbeh, ktorý sa mi stal len nedávno, asi pol roka po prvom.

Zasa som kráčal na železničnú stanicu, tento raz do školy. Kde tu na Trnavskom mýte ku mne pristúpil chlap. Veľmi rýchlo, zúfalo mi hovorí či  som mu ochotný pomôcť. Že je vo veľmi ťažkej situácii a potrebuje súrne peniaze.  Ukazoval na seba, že nie je žiadny tulák a že on mi peniaze vráti. Ja vo svojej dobrote a preto, že som odmietol nepomôcť niekomu len preto, že by to mohol byť podvodník som vytiahol peňaženku a dal som mu desať euro. To mu však nestačilo, lebo on súrne potreboval tridsať.  A aj sa mu to podarilo, vymámil odo mňa ďalších tridsať . Takže dokopy som mu dal tridsať päť. Pýtal odo mňa ešte drobné na autobus, ale tam sa už ozvala moja sebazáchova a odmietol som mu ich dať, aj tak som mal  v peňaženke iba pár centov. Zapísal si moje číslo účtu a telefón, a sľuboval, že mi ich hneď vráti. Ja som si zapísal jeho údaje. A pomaly sme sa rozišli.

Zaujímavé, že už ako som mu dával peniaze som vedel, že ich už neuvidím. A keď odchádzal tak som si bol tým istý.

Ja som kráčal ku stanici a on sa dal opačným smerom.Cestou som si ospravedlňoval svoje rozhodnutie, aby som aspoň trochu zakryl pred sebou svoju hlúposť.  Aj keď argument, že som mu ich dal preto, lebo odmietam byť paranoidný a tým odoprieť pomoc tomu kto ju potrebuje bol silný, nemohol predo mnou uspieť. 

S týmito myšlienkami som sa dostal k Račianskemu mýtu, kde som sa rozhodol, že musím získať peniaze späť. Otočil som sa a išiel som ho hľadať.Povedal som si, že taký podvodník sa bude určite niekde šmochtať okolo, alebo v nejakej krčme bude na môj účet chlastať. Prešiel som všetky zástavky na trnavskom, keď som si už myslel, že ho už hádam ani nenájdem tak som ho zahliadol ako sedí pri tržnici. Pristúpil som k nemu a pýtal som späť peniaze.  Klamal, že nemá, že ich dal už žene. Pri diskusii ktorú sme viedli keď som ich pýtal späť bolo stále viac dôkazov, že je iba podvodník. Jeho príbeh bol stále viac a viac vifabulovaný.  Všimol som si, že peniaze ktoré vraj nemá, má a ešte dokonca viac.  Po hlasnej debate prehováraní som postupne dostal peniaze späť.

 

A to je na podvodníkoch najhoršie, že neškodia len svojím primárnym obetiam, ale robia z nás upodozrievavých ľudí, ktorí odmietnu pomoc tomu, kto ju naozaj potrebuje.

 Nájsť hranicu medzi prirodzenou a správnou podozrievavosťou a paranojou  je pre mňa veľmi obtiažne a zatiaľ som nenašiel spôsob ako ju nájsť. Musíme sa asi len spoľahnúť na náš úsudok, zdraví rozum a svedomie.  Na záver by som skončil otázkou na úvahu : Bolo by  lepšie žiť vo svete paranojí,  alebo vo svete, kde by paranoje neboli paranojami.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Návrat Ščurka z basy k hokeju: vražda, klamstvá aj podozrenie z korupcie

Pôvodne mu hrozilo až 20 rokov. Prečo dostal hokejista Ščurko za brutálnu vraždu rozhodcu Mareka Liptaja len mierny trest.

SVET

Mexiko ničí ďalšie zemetrasenie. Má už 226 obetí

Tisíce ľudí utekali ulicami, padali aj budovy. Medzi obeťami sú aj deti.

ŠPORT

Saganov debut na MS: žalúdočné problémy a hnev

Sagana čakajú ôsme majstrovstvá sveta.


Už ste čítali?