Boh je láska

Autor: Dušan Chudo | 25.11.2013 o 7:06 | (upravené 25.11.2013 o 7:13) Karma článku: 4,02 | Prečítané:  296x

Prvá encyklika Benedikta XVI mala názov Boh je Láska. Ja som ju nečítal. Neviem o čom v nej píše. Ale už samotný názov je podľa mňa dosť  výpovedný.  Spája nám najväčší a najkrajší cit  „lásku“ s najväčšou všemohúcou   bytosťou.  Koľkými vlastnosťami,  pojmami môžeme Boha označiť, ale práve to ,že Boh je láska nám umožňuje ho bezvýhradne milovať, klaňať sa mu, vzhliadať k nemu. 

Ale čo je láska? Ako ju rozpoznáme ? Cit, ktorý je hádam pre každého aspoň v určitých podobách známy. Akú však lásku môžeme dostať od Boha? 

V božej láske vidím predovšetkým plnosť. Básnická skladba Jána Smreka má príznačný názov „Odsúdení k večnej žízni“. A práve neuhasiteľný smäd je prvotnou črtou osoby bez Božej lásky. Pocit deficitu, deficitu čohosi čo nevieme presne pomenovať, vyjadriť slovami. Akýsi vnútorný pocit, ktorý nám jednostaj odkazuje, že nám niečo chýba.  Tento nedostatok nám zabraňuje byť plný, naplnený a tým prežívať skutočné šťastie. Táto vnútorná tendencia neúplnosti nás smeruje k hľadaniu náhrad. 

Ale niet náhrady ktorá by nám pomohla, aspoň som žiadnu nenašiel. Iba drobné víťazstvá a chvíľkové eufórie šťastia pri rôznych  situáciách.  Môžeme upriamiť zrak do knižky, žiť rýchlim agresívnym životom, alebo nájsť nehu vo vzťahoch a priateľoch.

 Sú náhrady, ktorými do istej mieri môžeme na chvíľku stať sa naplnenými. To však len na krátku chvíľku a keď bude po nej začneme hľadať ďalšie. 

Hľadanie predovšetkým začína ilúziou, ilúziou ktorá sa nám zdá byť schopnou naplniť naše potreby a spraviť nás šťastnými. A tak sa za ňou rozbehneme a snažíme sa ju dosiahnuť.  Avšak keď bude dosiahnutá, tak znovu zovšednie a všetko začína odznova.

 Iba láskou ktorá je väčšia, hlbšia, pevnejšia sme schopní zabezpečiť stáli vnútorný pokoj. Keď objavíme Boha, objavíme lásku.  Na to však treba vieru.  Pevnú vieru, nie len vieru ktorá je akási kultúrna nutnosť v danej  spoločnosti.  A keď sa tak stane, už nikdy nebudeme odsúdený k večnej žízni.  Moja závisť patrí každému, kto bol schopný túto lásku prijať a uveriť v ňu.
Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Návrat Ščurka z basy k hokeju: vražda, klamstvá aj podozrenie z korupcie

Pôvodne mu hrozilo až 20 rokov. Prečo dostal hokejista Ščurko za brutálnu vraždu rozhodcu Mareka Liptaja len mierny trest.

SVET

Mexiko ničí ďalšie zemetrasenie. Má už 226 obetí

Tisíce ľudí utekali ulicami, padali aj budovy. Medzi obeťami sú aj deti.

ŠPORT

Saganov debut na MS: žalúdočné problémy a hnev

Sagana čakajú ôsme majstrovstvá sveta.


Už ste čítali?