Ekonomický migranti, a ako málo nám stačí.

Autor: Dušan Chudo | 27.8.2015 o 4:14 | (upravené 4.2.2016 o 20:44) Karma článku: 1,79 | Prečítané:  413x

Vytvorili sme si pekný pojem „ekonomický migranti“, pekný je v tom že vie mnohé ospravedlniť.  A môžme sa zaň dobre schovať. 

Tí z nás ktorý majú akú takú súdnosť, z ťažkosťou hľadajú argument prečo odmietnuť utečenca ktorý uteká pred vojnou a hrozí mu smrť. Avšak s ekonomickým imigrantom to je už iná vec. Dôvodov prečo odmietnuť ekonomického migranta nájdeme celkom dosť, politici by nám vedeli porozprávať. Či už preto že nám zoberú prácu, nebezpečne nás s konfrontujú z inou kultúrou, rozkradnú náš pekný harmonický štát, atď. . A keďže ekonomickým migranti nie sú ohrozený vojnou, prečo ich neposlať tam odkiaľ prišli.

Koniec koncov čo znamená byť ekonomický migrant veľmi dobre vieme. Mnohý z nás možno zažili cestovanie do cudziny za prácou. Sedieť 15 hodín v aute, aby sme mohli v Dánsku oberať jahody veru nie je príjemné, a celú tú strašnú obetu prinesieme len preto aby sme si k nášmu platu prilepšili dáku tú korunku. Preto sa snáď aj vieme vcítiť do kože migranta z Eritrie, Gabonu, Nigérie, atď.,

Ibaže by to bolo trochu inak ? Mám problém s pochopením určitých skutočností. Keď sa pozriem na údaje IOM (International Organization for Migration) zverejnené tu, kde sa dozvedám že len tento rok zahynulo v stredozemnom mory 2000 utečencov. Teda že tá plavba loďou do Európy bude asi strašnejšia než moja 15 hodinová cesta autom do Dánska.

Pričom loď je iba špička ľadovca, migrant s Gabonu či Nigérie musí prechádzať Líbyou kde vzhľadom na súčasnú situáciu nie je veselo. Ľahko tam človek príde k bitke, vydieraniu, hrozbám zabitia, pritom ani predchádzajúca cesta na nestabilnom Africkom kontinente v rukách prevádzačov nie je príjemná.

Nehovoriac o tom akú zodpovednosť má počas cesty, nie len za seba, ale za celú širokú rodinu ktorá sa musela zrieknuť aj toho mála čo má aby našporila peniaze na cestu jedného za lepším životom. A na záver je tu hrozný dvojročný pobyt v preplnenom utečeneckom tábore kým prebehne imigračný proces. Dosť výpovedný je už len fakt, ako ťažko sa hľadajú autorovi pri opise cesty utečenca do Európy vhodné adjektíva a synonymá od slov ako  „hrozný, strašný“.

Ten môj problém s pochopením tkvie v tom, že ja ako ekonomický migrant, ktorý ide oberať jahody do Dánska, by rozhodne nepodstúpil takú cestu. Prečo ju potom podstúpia títo utečenci ? Asi v tom bude niečo viac než len privyrobiť si na auto. Asi ten kto riskuje život na ceste, ho riskuje akýmsi spôsobom aj doma, aj keď možno mu nehrozí zásah guľkou.

Ale sme tu my a nám netreba veľa aby sme si veci uľahčili napríklad jedno slovné spojenie „ekonomický migrant“. Ktoré nám hneď asociuje špekulanta podobnému nám ktorý sa rozhodol využiť bohatstvo inej krajiny, teda človeka ktorého máme právo odmietnuť beztoho aby nami lomcovali výčitky svedomia. A ak aj máme šancu zistiť ako to skutočnosti s ekonomickými migrantmi je, tak radšej zatvorime oči, skutočnosť by pre nás nebola príjemná, a to je predsa to hlavné, cítiť sa príjemne. Ak sa však rozhodneme tie oči otvoriť, zistíme že to nie sú „ekonomický migranti“ ale „existenčný migranti“ a za týmto pojmom sa skrývajú väčšie útrapy než bola moja 15 hodinová cesta za prácou.

 

Dodatok: Žiaľ príde čas keď zistíme čo sa skrýva pod dnešným „ekonomický migrant“ a čo to znamená „existenčný migrant“ , to nám však nezabráni odvrátiť zrak od  humanitárnej katastrofy ktorú by sme zahliadli  a radšej si nájdeme drámy ktoré sú pre nás ľahšie stráviteľné, napríklad katastrofálne podmienky v útulku pre zvieratá ktoré nám priblížia hlavné správy v našich televíziách, alebo sa uspokojíme s týždennou dávkou emócii naporcovaných Vilom Rozborilom.  

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Návrat Ščurka z basy k hokeju: vražda, klamstvá aj podozrenie z korupcie

Pôvodne mu hrozilo až 20 rokov. Prečo dostal hokejista Ščurko za brutálnu vraždu rozhodcu Mareka Liptaja len mierny trest.

SVET

Mexiko ničí ďalšie zemetrasenie. Má už 226 obetí

Tisíce ľudí utekali ulicami, padali aj budovy. Medzi obeťami sú aj deti.

ŠPORT

Saganov debut na MS: žalúdočné problémy a hnev

Sagana čakajú ôsme majstrovstvá sveta.


Už ste čítali?