Audiotextové hry

Autor: Dušan Chudo | 6.10.2015 o 19:19 | Karma článku: 5,59 | Prečítané:  212x

V každej hre sú dôležité pravidlá, pričom v dobrej hre sú pravidlá, ktoré umožňujú vyhrať všetkým zúčastneným rovnako. Preto vás asi neprekvapím keď poviem, že audiotextová TV hra dobrou nie je. 

Dal som si tú námahu a preštudoval som si pravidlá jednej takejto hry, konkrétne IQVÍZ, ktorá beží v televízii tv8, tie môžete nájsť Tu. Pritom ako som ich čítal od hora na dol, našiel som mnoho bodov, ktoré boli v neprospech voči volajúcim hráčom. Až kým som sa nedostal k záverečným ustanoveniam na konci hárku, kde som sa dočítal nasledovné: „Akékoľvek sporné otázky týkajúce sa súťaže, jej organizácie alebo vzniku nároku na výhru, bude s konečnou platnosťou rozhodovať organizátor, pričom s takým postupom účastník svojou účasťou v súťaži bezvýhradne súhlasí.“ To je ako hrať šachy, krvopotne sa dopracovať k matu, už už dvíhať ruky na znak víťazstva, kde tu zrazu zistím, že o tom či kráľ nakoniec padne rozhoduje výhradne protihráč.

Ako by mala fungovať hra.

Pritom dopracovať sa k matu nie je vôbec jednoduché, hra by mala fungovať nasledovne, vy zavoláte na audiotextové číslo, na ktorom sa vám ozve automatický telefónny systém. Od tejto chvíle sa minútovou tarifikáciou spoplatňuje hovor v cenách 2 až 3 €/min. A tento automat by mal náhodne vybrať jedného volajúceho. To, že výber by mal byť náhodný hovoria aj pravidlá hry, konkrétne v 1. bode V. časti kde sa píše toto: „V prípade ak nebol volajúci prepojený do štúdia, znamená, že telefonát nebol náhodne vybraný a účastník stratil možnosť odpovedať na otázku v štúdiu.“ Toto však nie je pravda, čo si všimli aj mnohí diváci a aj slovenská obchodná inšpekcia, ktorá je jedným z orgánov na ktoré sa môžete obrátiť ak sa vám hra zdá nekalá.

Slovenská obchodná inšpekcia.

Skutočnosť je tá že automatický telefónny systém neprepojí nikoho do súťaže, okrem jedného šťastlivca na konci hry, ktorý však nezíska 2000€, ktoré blikajú na obrazovke skoro po celú dobu, ale možno ak 100€. S tohto dôvodu sme mohli pri niekdajších hrách vidieť dvojhodinové monológy moderátorky, ktorej sa nikto nedovolal. Čo bolo asi dosť blbé, tak to vylepšili, teraz tam po niekoľkých minútach niekto zavolá. Samozrejme je to niekto z réžie kto mení hlas a tvári sa ako náhodný volajúci. A práve toto jediné konanie môže slovenská obchodná inšpekcia prešetrovať ako nezákonné, čo aj deklaruje vo svojom vyhlásení: „Osobitný prípad tvoria podania spotrebiteľov, týkajúce sa podozrenia z manipulácie s prepájaním do štúdia (úmyselné neprepojenie volajúcich spotrebiteľov; úmyselné prepájanie jedného volajúceho, ktorý pri odpovediach mení hlas a pod.).“ problém je však v tom že : „Overenie a následné preukázanie takejto skutočnosti si vyžaduje použitie osobitných technických prostriedkov, ktorými Slovenská obchodná inšpekcia nedisponuje.“  Z tohto dôvodu nám inšpekcia radí aby sme sa obrátili na orgány činné v trestnom konaní.

Orgány činné v trestnom konaní.

To môžeme skúsiť, bude nám to však prd platné. Keďže sú tu pravidlá hry, ktoré myslia na takéto situácie. Napr. 5. bod v VI. časti hovorí toto: „Za účelom zatraktívnenia hry, zintenzívnenia hry a zvýšenia úspešnosti hľadania správnej odpovede si organizátor vyhradzuje právo na vykonanie takých postupov ( kedykoľvek počas hry meniť výšku a počet výhier, výšku a počet bonusových hier, grafické, hlasové a zvukové efekty, použitie pomôcok, prémie za odpovede, telefonické spojenia a prepojenia do súťaže a pod.), ktoré napomáhajú účastníkom hry eliminovať nesprávne odpovede a zvýšiť účasť v súťaži. Takáto činnosť Organizátora nie je považovaná za ovplyvňovanie priebehu súťaže.“ Alebo v 1. bode VI. časti: „Rozhodnúť o prípustnosti účasti účastníka v súťaži má po nadviazaní telefonického spojenia s automatickým telefónnym systémom aj moderátor súťaže, resp. iná poverená osoba.“

Rada pre vysielanie a retransmisiu.

Posledná inštitúcia, ktorá má k tomuto čo povedať. A jediná, ktorá audiotextové hry pokutovala. Nanešťastie to neznamená že pomôže oklamaným volajúcim. Rada môže zasahovať iba do vecí ktoré sú v rozpore zo zákonom č. 308/2000 Z. z. o vysielaní a retransmisii. A tento zákon využila keď pokutovala Markízu sumou 16 000€ za vysielanie Sexy výhry a Akčnej výhry na programovej službe Dajto, ešte v roku 2013. Načo využila § 32 hore uvedeného zákona 308, ktorý pojednáva o reklame a telenákupe. Konkrétne v odstavci č. 1. v písmene a) ktorý hovorí o čestnosti slušnosti. Na to, aby mohla použiť tento paragraf musela tieto hry považovať za telenákup čo odôvodnila tým že majú podobnú povahu. To sa pravdepodobne Markíze nepáčilo a dala to na súd, kde ale neuspela. Tu je nutné povedať že tieto pokutované hry mali trošku iný charakter ako vyššie zmieňovaná. Pri týchto hrách sa dalo občas do súťaže dovolať, jednoducho vyzerajúca úloha však mala chyták na ktorom volajúci neuspeli. A práve takéto konanie rada považovala za nečestné a neslušné. Pričom predpokladám že to boli tieto pokuty, ktoré spôsobili zmenu, a teda že otázka je jednoduchá, odpoveď je jednoduchá, nemožno sa však dovolať. Výsledok je pritom ten istý, nič nevyhráme, ale pri tomto spôsobe hry rada nemá ako zasiahnuť.

Keby sme hľadali dôvod takéhoto beztrestného konania, nájdeme ho v klientele, ktorú tieto hry okrádajú.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Návrat Ščurka z basy k hokeju: vražda, klamstvá aj podozrenie z korupcie

Pôvodne mu hrozilo až 20 rokov. Prečo dostal hokejista Ščurko za brutálnu vraždu rozhodcu Mareka Liptaja len mierny trest.

SVET

Mexiko ničí ďalšie zemetrasenie. Má už 226 obetí

Tisíce ľudí utekali ulicami, padali aj budovy. Medzi obeťami sú aj deti.

ŠPORT

Saganov debut na MS: žalúdočné problémy a hnev

Sagana čakajú ôsme majstrovstvá sveta.


Už ste čítali?