Ešte nezabíjam ľudí...

Autor: Dušan Chudo | 2.11.2015 o 5:00 | Karma článku: 5,83 | Prečítané:  175x

 ...a ani len nekopem do policajtov, dokonca som ešte nepodpálil auto. Ale možno sa tak raz stane, nevedno kedy, sociológia nie je exaktná veda.

 „Dlhodobá nezamestnanosť mladých znižuje spoločenskú kohéziu a môže viesť k nárastu radikálnych nálad v spoločnosti.“ Tak toto mi veští sociológia a ešte spomína niečo o strate sociálnej role a traumatickej udalosti v živote. Nie u každého sa prejaví rovnaký priebeh, to je záležitosť osobnosti každého z nás. Pravdou však ostáva, že určitú daň si dlhodobá nezamestnanosť mladých vyžiada u každého.

Ja tento problém vnímam veľmi intímne, keďže pozorujem u seba citeľný posun od asociálneho správania k antisociálnemu. Našťastie je to zatiaľ len vo forme myšlienok. Tieto myšlienky sa vyznačujú silným hnevom na spoločnosť, ktorý pramení z domnelej krivdy ktorej sa mala spoločnosť voči mne previniť. Tu je kľúčové slovo „domnelej“ toto slovíčko nám hovorí o tom, že nie každý hnev musí mať opodstatnenie, to mu však nebráni, aby vznikol. O to väčšmi ma znepokojuje skutočnosť, že ani sebareflexia či racionálny pohľad na vec, ktorý odhalí domnelosť môjho hnevu nie je schopný ho eliminovať. Jednoducho moja emočnosť a potreba nájsť vinníka je silnejšia.

V tomto kontexte mám veľký priestor pre empatiu, som schopný v určitej rovine chápať správanie samovražedného útočníka či voliča Mariana Kotlebu. Myslím, že mechanizmus správania je tu rovnaký, iba hĺbka a intenzita podnetov je rôzna. O túto empatiu sa môže pokúsiť každý jeden z nás. Ak by ste vyrastali v krajine plnej vojen, strachu, nenávisti, navyše svetové veľmoci by si u vás podávali kľučky, veľmoci ktoré sú také bohaté. Ako by ste sa cítili ? Alebo príklad z domova, predstavte si, že vyrastáte v otrasných podmienkach rómskej osady a síce si nežijete vôbec dobre, od majoritnej spoločnosti počujete iba to koľko vám toho dáva. Ako by ste sa cítili ? Na druhej strane je tu starší manželský pár ktorého, rómsky spoluobčania okradli už tretí krát v priebehu roka. Ako by ste sa cítili ?

Či už sú dôvody na zlosť oprávnené alebo domnelé, negatívny dôsledok je rovnaký. Rozklad spoločnosti sa začína v nespokojných a nevypočutých ľuďoch. A ak aj nie hneď rozklad celej spoločnosti, je tu veľa dôvodov prečo začať tento problém riešiť. Ak sa tak nestane bude to na škodu každého jedného z nás.

Ja zatiaľ nezabíjam ľudí a ani len nekopem do policajtov, ale moja zlosť je pre mňa veľkou výstrahou.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Návrat Ščurka z basy k hokeju: vražda, klamstvá aj podozrenie z korupcie

Pôvodne mu hrozilo až 20 rokov. Prečo dostal hokejista Ščurko za brutálnu vraždu rozhodcu Mareka Liptaja len mierny trest.

SVET

Mexiko ničí ďalšie zemetrasenie. Má už 226 obetí

Tisíce ľudí utekali ulicami, padali aj budovy. Medzi obeťami sú aj deti.

ŠPORT

Saganov debut na MS: žalúdočné problémy a hnev

Sagana čakajú ôsme majstrovstvá sveta.


Už ste čítali?