Edinburgh

Autor: Dušan Chudo | 27.7.2016 o 18:56 | Karma článku: 4,85 | Prečítané:  278x

Ak sa chcete tešiť so starých domcov a s členitého terénu Edinburgh je tou správnou voľbou. Hlavné mesto Škótska je jedným z najkrajších miest Európy, ktoré sa oplatí zahliadnuť každému cestovateľovi. 

Jeden s najpohodlnejších a najkrajších spôsobov ako sa do mesta dostať, je vlak. Stanica Waverley sa nachádza v samom centre mesta. Stačí vystúpiť so staničnej budovy a hneď sa ocitnete v hlúčiku turistov mávajúcimi fotoaparátmi.

Na sever od stanice sa nachádza nové mesto a na juh staré mesto. Starému mestu dominuje Edinburský hrad, ktorý stojí na skalnatom brale, je to jedna z najväčších turistických atrakcií a určite sa ho oplatí vidieť. Je z neho výhľad na celé mesto a v jeho priestoroch nájdete mnoho expozícii. Ako napríklad výstavu Škótskych korunovačných klenotov, national war museum, regiment museum, a ďalšie. Odporúčam vstupenky na hrad kúpiť vopred, predídete tak dlhému radu pri pokladni.

Edinburský hrad.
Edinburský hrad.

Od hradu smerom na dol sa tiahne The Royal Mile najznámejšia ulica v Edinburghu, nájdete na nej obrovské množstvo pouličných umelcov, kaviarní, obchodov, krásnej architektúry a mnoho ľudí. Nachádza sa tu aj mnoho atrakcii ktoré lákajú turistov. Za zmienku Stojí Camera Obscura ktorá vám umožní virtuálnu prehliadku mesta alebo vás pobaví optickými ilúziami. Neďaleko od Cameri Obscuri sa nachádza múzeum škótskej whisky v ktorom vás zoznámia z históriu tohto moku a na záver  prehliadky môžete  degustovať. Ďalej po ulici Royal Mile nájdete St Giles' Cathedral do ktorej je stup voľný. Ulica Royal Mile končí pri Holyroodhouse, ktorý je oficiálnou rezidenciou britských panovníkov v škótsku. Hneď vedľa sídli Škótsky parlament.

Nočný záber na Royal Mile.
St Giles' Cathedral
Ulica Royal Mile na ľavo Camera Obscura
Typický škótsky hráč na gajdy.
Palace of Holyroodhouse
Nová budova Škótskeho parlamentu v pozadí vidno Holyrood park

S  Holyroodhouse sa môžete vydať na turistiku do Holyroodskeho parku, ktorý je takou malou ochutnávkou Škótskej prírody a pekným spestrením návštevy v Edinburghu. Ak vám však šplhanie po kopcoch nevonia až tak a hľadáte len malí kopček s ktorého dostanete krásny výhľad na staré mesto potom je tu Calton Hill miesto mnohých pamätníkov a monumentov, ale i sídlo mestského observatória.

Holyrood park
Pohľad na Edinburgh pri zapadajúcom slnko, naľavo Dugald Stewart Monument.
Calton Hill, naľavo National Monument napravo Nelson Monument.
Západ slnka nad Edinburgom si nenechá ujsť mnoho fotografov.

Upršané dni v Edinburghu môžete tráviť v Národnom múzeu Škótska alebo v Škótskej národnej galérie, obidve tieto inštitúcie majú bohaté zbierky a určite sa nebudete nudiť. A ako to už býva na Britských ostrovoch zvykom, vstup je tu bezplatný čo je dobrá voľba pre tých čo majú hlboko do vrecka. Na druhej strane ak patríte k tým čo na to majú, nechajte sa zlákať krčmami a krčmičkami na hlavných uliciach  alebo zašitými v tmavých kútoch obklopenými vysokými tehlovými stenami. To to je pre Edinburgh typické.

Národná Galéria
Greyfriars Bobby Snáď najznámejšia krčma v Edinburghu
Na vysunutej terase môžte sŕkať kafé.
Úzka uličky spája dve časti mesta.

Edinburgh toho ponúka ešte omnoho viac. Na nedeľní  piknik môžte využiť Princess garden, vychutnať si vyhliadku zo škótskeho monumentu alebo zájsť do botanickej záhrady. Deti ale i dospelý sa určite potešia obrovskému akváriu kde môžu sledovať žralokov. A ľudia, ktorých fascinujú mostné stavby si určite nenechajú ujsť pohľad na Forth Bridge kedysi najdlhší konzolový most na svete vedľa ktorého medzičasom pribudol aj závesný most a teraz sa usilovne pracuje aj na dostavbe závesného mosta.  

Škótsky monument v pozadí veža hotela Balmoral
Piesočná pláž Portable ak sa potrebujete osviežiť.
Závesný, vysunutý i konzolový, všetky tri tipy premostenia pokope.

A toto všetko je len kúsok toho čo vám Edinburgh ponúka. Ja osobne odporúčam navštíviť pri vašich potulkách svetom.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Harabin má k prezidentskej petícii bližšie, ako priznáva

Harabin sa zneužitia svojich údajov nebojí.

DOMOV

Dobré ráno: Prečo na olympiádu nezobrali nikoho zo Slovanu

Kto sú najväčšie slovenské nádeje?


Už ste čítali?